Łupież to przypadłość, która wygląda bardzo nieestetycznie. Dowiedz się jak przeciwdziałać, zapobiegać i leczyć tę dolegliwość. Zobacz co możesz zrobić, by raz na zawsze pozbyć się „białego proszku”.

Łupież suchy i tłusty

W leczeniu łupieżu niezwykle istotna jest poprawna diagnoza. Wyróżniamy kilka typów łupieżu, najczęściej występującymi są jednak łupież suchy i łupież tłusty. Jak wygląda ich charakterystyka?

Łupież tłusty

Łupież tłusty występuje u osób, których skóra ma tendencje do przetłuszczania się. Populacje drożdżaków odpowiedzialnych za występowanie tego defektu bardzo szybko rosną, ponieważ żywią się one łojem. Rosnąca populacja sprawia, że pojawia się większa ilość odchodów, co doprowadza do wystąpienia stanu zapalnego. – przekonują eksperci z serwisu ZadbaneWlosy.pl.

Łupież suchy

Łupież suchy występuje u osób, których skóra jest niezwykle wrażliwa na drożdżaki wywołujące tę dolegliwość. Do stanu zapalnego potrafią doprowadzić nawet nieduże ilości drożdżaka.

Jak zapobiegać występowaniu łupieżu?

W myśl zasady, że łatwiej zapobiegać niż leczyć, sugerujemy zastosowanie dobrej profilaktyki przeciwko populacjom drożdżaków Pityrosporum ovale. Przede wszystkim należy zadbać o:

  • dobór odpowiednich kosmetyków (zarówno do odżywiania, pielęgnacji i higieny)

  • zdrową dietę (wzbogacaną minerałami i witaminami, pełnowartościową, zbilansowaną)

  • aktywność fizyczną

  • odpowiednią częstotliwość higieny (dostosowaną do naszej skóry)

Leczenie łupieżu

Nie zawsze profilaktyczne działania okazują się dostatecznie skuteczne. W wielu przypadkach niezbędna jest podjęcie prób leczenia. Najpopularniejszą formą walki z łupieżem jest stosowanie szamponów o charakterze przeciwłupieżowym. Nie zawsze jednak jest to rozwiązanie w pełni wystarczalne. W niektórych, zaawansowanych przypadkach niezbędna jest kuracja doustna (przeciwgrzybicza), takie leki dostępne są jednak na receptą. Diagnoza lekarza może okazać się kluczowa. Dlatego też, jeśli szampony przeciwłupieżowe okazują się nieskuteczne – warto skonsultować się z lekarzem.

Domowe sposoby na łupież

Łupież, który dopiero co pojawił się na Twojej głowie (tj. nie towarzyszy Ci od dawna) może być skutecznie wyeliminowany za pomocą tzw. domowych metod. O czym konkretnie mowa? Przede wszystkim, wartym rekomendacji rozwiązaniem jest zastosowanie naparów z skrzypu polnego, pokrzywy lub nasion kozieradki. Można je wykorzystywać w formie tzw. wcierek, jak i płukanek (do stosowania po umyciu głowy). Wyżej wymienione produkty, mają silne właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i antybakteryjne.

Co więcej, pozytywnie wpływają także na kondycję skóry głowy i włosów. Dzięki temu, nie tylko wyeliminujemy łupież, ale także wzmocnimy włosy i poprawimy ich urodę. Napary z suszu ziołowego i nasion to jednak nie wszystko. Z łupieżem możemy walczyć także wykorzystując inne, skuteczne metody. Do najskuteczniejszych rozwiązań zaliczamy:

  • Miód – złocista substancja to nie tylko słodycz w najczystszej postaci. To także wiele pro-zdrowotnych właściwości. Wszak, nie bez powodu miód wykorzystywany jest w wielu kosmetykach i preparatach na wzmocnienie organizmu. W przypadku leczenia łupieżu, kluczową właściwością jest bardzo silne działanie antybakteryjne.
  • Jajka – bogactwo witaminowo-mineralne, silne właściwości oczyszczające i przede wszystkim – doskonała dostępność. To argumenty, które przemawiają za regularnym wykorzystywaniem jajek w pielęgnacji włosów.
  • Siemię lniane – nasiona lnu znajdują szerokie zastosowanie – głównie w leczeniu chorób układu pokarmowego. Nie mniej jednak, można je z powodzeniem wykorzystać także w pielęgnacji włosów i leczenia stanów zapalnych. Doskonale sprawdzi się zarówno jako suplement diety, płukanka lub wcierka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *